18Čec ’17

49. Mezinárodní chemická olympiáda

49. ročník Mezinárodní chemické olympiády  probíhal od 6. do 15. července na Mahidol University v thajském městě Nakhon Pathom. Soutěže se zúčastnilo 297 studentů ze 76 zemí světa. Českou republiku letos reprezentoval jeden z nejmladších týmů v historii: druháci Miroslava Novoveská a Richard Veselý (na fotografii uprostřed), obhájce loňského stříbra třeťák Josef Tomeček (vpravo) a čtvrťák Jiří Ledvinka (vlevo). Odborný doprovod zajistili RNDr. Petr Holzhauser, Ph.D., Ing. Petra Ménová, Ph.D., Mgr. Radek Matuška a doc. RNDr. Ing. Pavel Řezanka, Ph.D.

Na studenty čekal nelehký úkol v podobě jedenácti teoretických a tří praktických problémů. Všichni čtyři čeští zástupci se jej zhostili na výbornou, předvedli výborné výkony a získali 4 medaile. Josef Tomeček se umístil na skvělém 41. místě a získal stříbrnou medaili. Richard Veselý vysoutěžil stříbrnou medaili a obsadil 73. příčku. Jiří Ledvinka na 95. místě získal rovněž stříbrnou medaili a Miroslava Novoveská se ziskem bronzové medaile obsadila 128. místo..

Všem studentům děkujeme za skvělou reprezentaci a gratulujeme k jejich úspěchu.