11Lis ’19

Reprezentanti si na GPCh vedli skvěle!

14. ročník mezinárodní soutěže Grand Prix Chimique se konal v Maďarsku (Debrecen) od 23. do 28. října 2019. Hostitelskou organizací byla střední škola Debreceni Szakképzési Centrum Vegyipari Szakgimnáziuma. Letošního ročníku Grand Prix Chimique se zúčastnilo celkem 24 soutěžících z 12 zemí. Vedoucím delegace byl Ing. Josef Janků, člen mezinárodní Jury GPCh, druhým pedagogickým doprovodem byl MUDr. Ing. Zdeněk Bureš, který se této soutěže zúčastnil jako mentor. Českou republiku reprezentovali žáci Martin Bár (SPŠCH Brno) a Karel Kubeš (SPŠCH Brno), oba nyní studující prvního ročníku na VŠCHT Praha.

Účastníci měli možnost si během nabitého programu prohlédnout město Debrecen s jeho pamětihodnostmi, absolvovat kulturní program a hlavně se utkat v laboratorních dovednostech. Předmětem letošní preparativní úlohy byla náročná příprava tetrafenylboritanu sodného pomocí Grignardovy reakce, analytická část pak obnášela netradiční cerimetrické stanovení chemické spotřeby kyslíku ve vzorku odpadní vody a spektrofotometrické stanovení L-DOPA ve farmaceutickém preparátu. Karel Kubeš se umístil na pěkném 12. místě a Martin Bár obsadil sdílené 6. – 8. místo a zároveň se může pyšnit nejvyšším bodovým ziskem ze správné laboratorní praxe. Oběma soutěžícím děkujeme za reprezentaci ČR na Grand Prix Chimique a gratulujeme k úspěchu.