Národní kolo po pauze opět prezenčně a zná své vítěze!
Národní kolo chemické olympiády se po roční pauze mohlo konat opět prezenčně. Účastníky hostila tentokrát Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni. Organizátoři zahájili přípravy již pro minulý ročník, nicméně nepříznivá epidemická situace odsunula konání nakonec bohužel pouze do online prostředí. I letos visel nad prezenční formou soutěže velký otazník, to však plzeňské spolupracovníky neodradilo od toho, aby se znovu pokusili pro studenty, organizátory z krajů a další hosty uspořádat nejen Národní kolo, na které jsme zvyklí, ale využít při akci i velký potenciál Plzeňského kraje a nabídnout účastníkům, navzdory pandemii, i neobvykle bohatý kulturně-společenský program :)
Pozváno bylo na Národní kolo celkem 53 soutěžících (48 za kategorii A a 11 za kategorii E) a téměř všichni navzdory probíhající nejsilnější koronavirové vlně přijeli a mohli se klání účastnit. I přes všudypřítomné respirátory zakrývající polovinu obličeje bylo u účastníků patrné velké nadšení, že se mohou opět setkat naživo se svými kamarády z různých koutů republiky a společně si užít připravený program.
Ani kvalita odborné části nezůstala pozadu za tou společenskou a mladí nadšení chemici tak mohli poprvé na Národním kole absolvovat syntetickou laboratorní úlohu a ti šťastnější z nich zažít i radost z produktu připraveného vlastníma rukama. Teoretická část byla oproti minulým ročníkům opět trochu náročnější a řešitelé tři a půl hodiny bojovali s úlohami, které pokrývaly obsahem přes 40 stran.
Tyto nelehké úkoly dokonale prověřily, kdo ze studentů přijel na Národní kolo nejlépe připraven.
V kategorii A to letos dokonce dvakrát zacinkalo pro Gymnázium Na Vítězné pláni. Vítězem se stal student posledního ročníku Marek Pavlica (Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha), který získal i absolutně nejvyšší bodový zisk v teoretické části, na druhém místě se umístil septimán Zdeněk Hartman (Gymnázium Broumov) a třetí místo obsadil student Pavel Říkovský (Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha), který měl zároveň nejlepší praktickou část.
V kategorii E se o přední příčky průmyslové školy s chemickou zaměřením rozdělily. První místo vybojoval Vojtěch Langer (SPŠCH Vranovská, Brno), druhé místo obsadil Jan Hron (Masarykova SŠCH, Praha) a na třetím místě skončil Patrick Daniel Byrtus (SPŠCH ak. Heyrovského, Ostrava).
Závěrem bych ráda opět poděkovala organizátorům za skvělé zajištění akce, krajánkům za péči o studenty nejen v rámci Národního kola, krajskému úřadu Plzeňského kraje a sponzorům za podporu a hodnotné ceny...
...a v neposlední řadě i samotným studentům, kteří svými neuvěřitelnými výkony dokázali, že se dovedou i přes nepřízeň okolností poprat a nenechají si svou vášeň pro chemii za žádnou cenu vzít. Díky, velká gratulace a jen tak dál! ZK
Výsledky jsou zveřejněny v záložce „Výsledky“. Více o Národním kole se můžete dočíst i na stránkách ZČU v Plzni:
https://info.zcu.cz/clanek.jsp?id=4120&lang=cs
Oficiální výsledkové listiny pro kat. A a kat. E: