25Čec ’22

Tři medaile z Mezinárodní chemické olympiády

54. ročník Mezinárodní chemické olympiády organizovala Čína z důvodu pandemie distančně. Podobně jako v předchozích dvou letech jsme soutěž uspořádali ve spolupráci se slovenským týmem, proběhla ve dnech 10. – 18. 7. u Banské Štiavnice. V letošním roce se soutěže zúčastnilo 326 soutěžících z 83 zemí světa.

Řešení devíti teoretických úloh (praktická část se nekonala) nejlépe zvládl Zhou Fu z Číny.

Letošní tým soutěžil ve složení Václav Verner (PORG Libeň), Tomáš Heger (Jiráskovo gymnázium Náchod), Zdeněk Hartman (Gymnázium Broumov) a Jakub Janáč (Gymnázium Strakonice). Distanční forma soutěže umožnila, aby si účast v roli náhradníků vyzkoušeli i Erik Rozkovec (Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha) a Barbora Konečná (Gymnázium tř. Kpt. Jaroše, Brno). Česká výprava vybojovala medaile všech tří barev – Zdeněk získal bronzovou, Tomáš stříbrnou a Vašek zlatou medaili! Vaškova zlatá medaile je o to cennější, že je absolventem teprve pátého ročníku osmiletého gymnázia a může se IChO teoreticky účastnit ještě třikrát.

Dalším úspěchem české výpravy je, že byla Petra Ménová zvolena předsedkyní Řídícího výboru IChO.

Studentům i Petře gratulujeme a přejeme další úspěchy při studiu na vysoké škole nebo příští rok při řešení úloh Chemické olympiády.

..